Torebek i Misiów w Nałęczowie
Torebek i Misiów w Nałęczowie

Świat torebek ogarniam poprzez:

1/. muzealne gabloty z pra-człowiekiem, który z przewieszonym przez ramię kawałkiem skóry/torbą/sakwą przemieszcza się po  pustkowiu w poszukiwaniu jedzenia i schronienia

2/. scenę, jak mój dziadek Stefan z płachty sieje zboże  na polu – na tym pagórku pod zagajnikiem

3/. siebie – małą dziewczynkę idącą przez Kłodnicki las do szkoły na Marianówkę  z teczką na plecach

4/ moją własną - pierwszą zapamiętaną torebkę z grubej skóry – kupioną  w Lublinie – w sklepie myśliwskim  na ulicy Kołłątaja.

Dlaczego otwieram Muzeum Torebek i Misiów??? To nie jest spełnienie marzeń. Żadne takie slogany  nie ogarniają tego całego przedsięwzięcia. To  działanie wynika z odziedziczonej po pra-przodkach pasji zbierania. Kiedyś – jako lud pierwotny - zbieraliśmy korzonki, gałęzie i skóry  - aby przetrwać i żyć.  Teraz – przy prowadzeniu osiadłego trybu życia posiadanie więcej niż jednej torebki utrudnia wyjście z domu. Ciągle trzeba pamiętać o przełożeniu dokumentów i pieniędzy. Torebkę należy dobierać do butów, apaszki i płaszcza. Należy być ‘na topie’, wyprzedzać trendy mody.

A misie ???

Z wszelkich naukowych, literackich i  standardowych teorii o misiach najbardziej odpowiada mi ta: najważniejsza część  egzystencji misia to   podtrzymywanie wspomnień z dzieciństwa

Znów z braćmi siedzę na ganku  wiejskiego domu i naszemu misiowi  zardzewiałą igłą wbijamy zastrzyki w trocinowy tyłek.  To nie-kończąca się zabawa w ‘doktora’

Miś szpitalny z mojej kolekcji to maskotka wyprodukowana w manufakturze Korei  i podarowana dziecku na oddziale onkologii przez senatora stanu Ilinois – w roku 1995.

To muzeum powstało, ponieważ zbiory nie mieściły się w moim mieszkaniu. W łazience – miś, w przedpokoju – torebki, na parapetach – misie, w pawlaczach – misie i torebki. Tak oto zacierają się granice między kolekcjonerstwem a zbieractwem. Gdy do przeprowadzki potrzebny tir, to oznacza, że  przekroczone są granice zwykłego kolekcjonowania – pisze mój syn w artykule Pokaż mi swoją kolekcję…   publikowanym w 2010r. w czasopiśmie POLITYKA. Artykuł ten był tematem pracy maturalnej w 2010 roku. – jako zadanie na rozumienie teksu pisanego.

A teraz zapraszam do degustacji i proszę o wpisy do KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ…

Muzeum Torebek i Misiów

ul. Puławska 10